Czerwiec to chyba najlepszy miesiąc jeśli chodzi o dostęp do świeżych owoców i warzyw. Stragany i warzywniaki mienią się w czerwcu wszystkimi kolorami, z pośród których zdecydowanie przeważają czerwień i zieleń. Czerwień to nasze ukochane truskawki, a jeśli chodzi o zieleń to długo by wymieniać: delikatna, krucha sałata, chrupkie i jędrne ogórki gruntowe, taśmy szczypioru wyrastające z dymek, świeże zioła oraz w końcu dwaj główni bohaterowie naszego dzisiejszego przepisu: bób oraz szparagi.
Danie, które opisujemy w dzisiejszym wpisie jest sezonowe do potęgi! To właśnie w drugiej połowie czerwca sezon na szparagi i sezon na bób nakładają się, pozwalając nam na przygotowanie pysznego i lekkiego pilawu z kaszy bulgur. Pilaw jest tradycyjną potrawą wschodnią, przyrządzaną w kuchniach Bliskiego Wschodu, Azji Mniejszej oraz Bałkanów. Jest daniem jednogarnkowym przyrządzanym z ryżu albo właśnie z bulguru. Jeśli chodzi o pozostałe składniki pilawu, to różnią się one zależnie od regionu oraz przepisu. My proponujemy nowoczesną wariację pilawu, bazującą na bulgurze i warzywach dostępnych sezonowo w Polsce. Danie nie zawiera mięsa, jest bardzo lekkie, a dzięki cytrusowej nucie wyjątkowo orzeźwiające, dlatego polecamy je szczególnie na upalne, letnie dni. Jeśli użyjesz wywaru z warzyw, a masło zastąpisz oliwą zyskasz danie wegańskie i odpowiednie dla osób unikających nabiału. Przetestowaliśmy je również w takiej wersji i gwarantujemy, że nie straci ono na smaku!
[divider align=”center”] [row] [col span=”6″ span__sm=”12″] [ux_text line_height=”0.75″]Składniki
250g/1,5 szklanki kaszy bulgur
ok. 600 ml dowolnego bulionu
300 g zielonych szparagów
300 g bobu (poza sezonem może być mrożony)
pęczek dymek wraz ze szczypiorem (4 małe dymki)
1 łyżka startej skórki z cytryny
1 łyżka startej skórki z pomarańczy
40 g masła pokrojonego w małe kawałki
pół pęczka naci pietruszki
pół pęczka koperku
sól i pieprz
czas przygotowania: ok. 50min
Krok 1.
Ustaw piekarnik na temperaturę 180 st. C. Wsyp kaszę bulgur do sitka i dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Przełóż kaszę do glinianego garnka o pojemności co najmniej 3 litrów.
[/ux_text] [/col] [col span=”6″ span__sm=”12″] [ux_image id=”17611″] [/col] [/row] [row] [col span__sm=”12″]Krok 2.
Odetnij zdrewniałe końcówki szparagów. Następnie pokrój je w kawałki ok. 1,5 – 2 cm. Obierz bób. Jeśli bób jest mrożony albo skórka nie pozwala oderwać się od nasionka, zalej bób wrzątkiem poczekaj parę minut i wtedy przystąp do obierania. Teraz powinno pójść bez problemu! Pokrój białą część dymki w drobną kostkę.
[row_inner] [col_inner span=”6″ span__sm=”12″] [ux_image id=”17612″] [/col_inner] [col_inner span=”6″ span__sm=”12″]
Krok 3.
Pokrojone warzywa przełóż do garnka z kaszą. Dodaj masło, sól i pieprz, całość zalej bulionem i delikatnie wymieszaj. Bulionu powinno być tyle, żeby wszystkie składniki były zalane, ale nie głęboko pod jego powierzchnią. Przykryj garnek przykrywką i umieść go w piekarniku na ok 25 minut. W tym czasie pokrój szczypiorek, nać pietruszki i koperek oraz zetrzyj skórkę z uprzednio sparzonych wrzątkiem cytryny i pomarańczy.
Krok 4.
Wyjmij garnek z piekarnika. Odsuń pokrywkę i dodaj pokrojony wcześniej szczypiorek i zioła. Dodaj startą z cytrusów skórkę Delikatnie zamieszaj całość. Następnie na powierzchni dania rozprowadź pokrojone w drobne kawałki masło. Jeśli kasza wypiła już cały płyn, możesz dodać dodatkowy bulion. Ponownie zakryj garnek pokrywką i wstaw go do piekarnika na kolejne 10 minut.
[/col_inner] [/row_inner] [/col] [/row] [row] [col span=”7″ span__sm=”12″]Krok 5.
Po upływie 10 minut wyłącz piekarnik. Po około 10 minutach od jego wyłączenia wyjmij garnek z piekarnika. Podnieś pokrywkę i mieszając pilaw widelcem, sprawdź czy wszystkie składniki są wystarczająco miękkie i czy wypiły cały płyn. Jeśli zauważysz nadmiar płynu możesz wstawić garnek do ciepłego piekarnika na kolejne 10 minut.
Krok 6.
Gotowy pilaw możesz podawać osobno lub jako dodatek. Jeśli chcesz wzbogacić pilaw o białko, możesz położyć na nim jajko w koszulce lub sadzone. Pilaw możesz skropić sokiem z cytryny i posypać świeżym szczypiorkiem, pietruszką i koperkiem.
[/col] [col span=”5″ span__sm=”12″] [ux_image id=”17613″] [/col] [/row] [ux_image id=”17614″] [divider align=”center”]Wskazówki
- Zamiast/oprócz szczypiorku, pietruszki i koperku możesz użyć mięty, bazylii oraz kolendry.
- Zamiast bulionu możesz użyć wywaru z szafranu: łyżkę szafranu zalej 600ml wrzątku, odczekaj kilka minut, po czym odcedź szafran.
- Zioła możesz dodać dopiero po wyłączeniu piekarnika. Pilaw będzie miał wtedy bardziej zróżnicowaną konsystencję,
- Do dania możesz dodać też starty parmezan. Zrób to tuż po wyłączeniu piekarnika lub dodaj ser na talerzu.
- Żeby wzbogacić danie o warzywa i nadać mu koloru, możesz dodać do niego pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę lub pomidorki koktajlowe. Paprykę dodaj razem z bobem i szparagami, a pomidorki wraz z ziołami.
Przepis pochodzi z książki Jenni Fleetwood, One-Pot, Slow-Pot & Clay-Pot Cooking.